Tip na výlet s bábätkom - Sklabinský hrad

Dátum: 15. jún 2019

Kategória: O cestovaní

Cestovanie neodmysliteľne patrí k nášmu životu. Spoločne sme precestovali už niekoľko krajín. Asi najkrajšie momenty sme prežili v USA, Nórsku alebo Taliansku. Samozrejme nezabúdame ani na naše krásne Slovensko. V tejto mojej malej rubrike môžete nájsť pár tipov, kam môžete cestovať so svojim dieťatkom. Samozrejme sme si všetky výlety odskúšali na vlastnej koži. Náš ďalší výlet s malou Emkou smeroval na Sklabinský hrad, ktorých sa nachádza v Turci.

Ako sa dostať k Sklabinskému hradu

K Sklabinskému hradu sa môžete dostať z rôznych smerov. Najjednoduchšie sú dve cesty. Prvá vedie zo Sklabinského Podzámku. Tá druhá ide zo Sklabine. Jedná sa o cestu I. triedy, ktorá je zjazdná autom, bicyklom alebo na pešo. My osobne najčastejšie využívame cestu zo Sklabine. Nejdeme autom až priamo pod hrad a necháme auto kúsok od Sklabine. Potom sa môžete prejsť po poľnej ceste, ktorá vedie do mierneho kopčeka a môžete sa pokochať výhľadmi na celý Turiec.

Keď vystúpite na vrch kopčeka, tak sa vám otvára krásny pohľad na zvyšky Sklabinského hradu. Nie je to vôbec nejaká dlhá prechádzka. Na vŕšok sa dostanete asi za 5 – 10 minút a potom to ku hradu trvá ďalších 5 minút. Podľa toho ako moc sa ponáhľate, fotíte alebo akí zdatní ste turisti. Pred hradom sa nachádza malé múzeum, ktoré bolo zriadené v neďalekej hospodárskej budove. Vstupné do okolia hradu je 1 €. Momentálne práce na hrade trošku ustali, pretože pozemky nie sú vysporiadané a tak mierne chátra.

Dojmy zo Sklabinského hradu

Všetci traja z Turca, tak sme tento hrad navštívili už niekoľko krát a vždy nás na ňom prekvapí niečo nové. Ja som pri ňom bol prvý krát na jeseň a tie farby jeho okolia sú úchvatné. Dokonca sme kúsok pod hradom hľadali aj “srdce hradu” – akýsi legendárny kameň v tvare srdca. Bohužiaľ sa nám ho nepodarilo nájsť. Prechádzka na Sklabinský hrad je pekná a nie príliš náročná. Zvládne ju každé dieťatko a samozrejme aj bábätko ak ho ponesiete. Ako ste už čítali. Vstup nie je drahý. V okolí sa nachádza aj niekoľko lavičiek, kde si môžete odpočinúť.

Hrad sa nachádza tak blízko pri ceste, že je človeku až čudné,keď vyjde hore na kopec a ocitne sa v areáli hradu, zrazu sa cíti akoby bol uprostred nedotknutej prírody. Civilizácia sa zdá byť na míle vzdialená a človek vníma už len to ticho, ktoré tvoria spievajúci vtáci a šumenie vetra v korunách stromov. Žiadne autá, žiadne problémy. Všetky ostanú tam dole. Alebo v inom storočí. Už len pripraviť si fotoaparát a spraviť si pár pekných záberov.

Sklabinským hradom to nekončí

Áno aj to je pravda. Keďže sa už nachádzate v tejto krásnej časti Turca bola by škoda to nevyužiť. Neďalo od hradu a obce Sklabinský podzámok sa nachádza krásna mini túra na Katovu skalu. Je to približne hodinové šľapanie do mierneho kopca lesom, ale tie výhľady na Turiec stoja zato. Alebo môžete prejsť len na druhú stranu cesty, kde sa nachádza malý, ale o to krajší salaš. Pri ňom môžete nájsť stádo oviec alebo nakúpiť pár domácich produktov. Takisto si môžete zájsť do neďalekej obce Turčianska Štiavnička, pri ktorej sa nachádzajú krásne Teplické serpentíny.

Články v tejto kategórii