Tip na výlet s bábätkom - Šútovský vodopád

 Dátum: 1. júna 2019

 Kategória: O cestovaní

Cestovanie neodmysliteľne patrí k nášmu životu. Spoločne sme precestovali už niekoľko krajín. Asi najkrajšie momenty sme prežili v USA, Nórsku alebo Taliansku. Samozrejme nezabúdame ani na naše krásne Slovensko. V tejto mojej malej rubrike môžete nájsť pár tipov, kam môžete cestovať so svojim dieťatkom. Samozrejme sme si všetky výlety odskúšali na vlastnej koži. Jeden z prvých výletov, ktoré sme absolvovali s našou malou Emkou je prechádzka na Šútovský vodopád v Turci.

Kde sa nachádza Šútovský vodopád a ako sa k nemu dostať?

Šútovský vodopád sa nachádza vo výške 830 m n.m. v Krivánskej Malej Fatre asi 4 km severne od obce Šútovo. Z obce Šútovo je k vodopádu prístup po modrej turistickej značke. Túto trasu využíva väčšina ľudí, ktorý sa ku nemu chcú dostať. Je možnosť ísť aj smerom od Chaty pod Chlebom cez Mojžíšové pramene, ale táto túra je omnoho náročnejšia a pre túru s bábätkom ju určite neodporúčam, ak nie ste “lepší” turista.

Šútovský vodopád je jedným z najkrajších a najvyšších vodopádov, aké môžete vidieť na Slovensku. Cez Šútovskú dolinu je vybudovaný náučný chodník a končí sa až pri Šútovskom vodopáde. Chodník je dobre prístupný, udržiavaný, s miernym stúpaním, takže trasu zvládnete kľudným tempom za hodinku.

 

Ako to zvládlo naše bábätko?

Musím povedať, že Šútovský vodopád bola naša prvá dlhšia prechádzka s malou Emkou. Boli sme tam na začiatku Novembra a počasie bolo nádherné. Ešte stále bolo teplo, tak sme vybehli len tak “naľahko” a malú si zobrali do ergonomického nosiča od Rishino. Polovička niesla malú a ja malý rubsak, kde sme mali veci. Malinká Emka prespala takmer celú cestu ku vodopádu. Potom sa na pár minút zobudila a cestou naspäť opäť zadriemala. Mali sme trošku vyžšie tempo, aby sme to stihli takpovediac na otočku. Preto sme sa ani na vodopáde nejako moc nezdržiavali.

Na čo si dať pozor

Sútovský vodpád patrí k tým najkrajším na Slovensku. Je krásny počas všetkých ročných období. Niekedy je menší problém v lete. Keďže počas dlhšieho teplého a suchého obdobia z neho zmizne voda. Vtedy nájdete len suchú skalu, ktorá nepôsobí tak krásne. Z toho dôvodu odporúčame túto túru predovšetkým na jar, jeseň a hlavne v zime. V zimnou období je Šútovský vodopád skutočne nádherný.

Takistom musíte rátať s tým, že okolie Šútovského vodopádu je obľúbené medzi turistami z celého Slovenska. To je dôvod, že niekedy býva poriadne “preľudnení”. Je to hlavne z toho dôvodu, že sa jedná o nenáročnú túru, na ktorej konci nájdete krásny vodopád.

Naše dojmy zo Šútovského vodopádu

Šutovský vodopád je pekný vodopád, ktorý ponúkne pekný výlet pre rodinu s deťmi. Ak máte cestu okolo jednoznačne sa tam zastavte a trošku načerpajte silu. Túra to vôbec nie je náročná a zvládnu ju všetci.